W kwietniowym wydaniu magazynu Voice Coil z 2021 roku, mamy zaszczyt zaprezentować znakomity artykuł typu Spotlight. "Praktyczne rozważania na temat testowania głośników w ramach kontroli jakości" to artykuł autorstwa Daniela Knightena i Erica Hodgesa, opisujący w jaki sposób najnowszy analizator akustyczny Audio Precision APx517B, opracowany specjalnie z myślą o środowisku produkcyjnym, może być wygodnie i efektywnie zaadaptowany do różnych strategii testowych. Integrując wzmacniacz mocy, zasilacz mikrofonowy oraz analizator wymagany w testach głośników, artykuł opisuje w jaki sposób APx517B może zaoszczędzić czas w całym procesie testowym poprzez redukcję etapów ustawiania i konfiguracji. Autorzy wyjaśniają również, w jaki sposób to nowe rozwiązanie AP zaspokaja potrzebę zrównoważenia kosztów testów, w tym czasu, metod testowania i kosztów systemu, z "kosztami awarii", które mogą wynikać z wydatków na naprawy gwarancyjne lub ewentualnego negatywnego wpływu na markę związanego ze zwrotami produktów. Przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać cenne spostrzeżenia dotyczące aspektów związanych z testami produkcyjnymi oraz stosowanych strategii efektywnego testowania.

(…)

W rozdziale poświęconym patentom akustycznym, James Croft (Croft Acoustical) omawia fascynujące szczegóły dotyczące „Wielobarycznego Głośnika Przetwarzającego Dźwięk o Niskich Częstotliwościach z Rektyfikowaną Konwersją Modulacji Amplitudy Ciśnienia Ultradźwiękowego na Dźwiękowe". Długa nazwa dla patentu przyznanego niedawno brazylijskiej firmie z Sao Paulo. Wynalazek ten, będący wynikiem szeroko zakrojonych badań akademickich, które w pełni może zgłębić jedynie doświadczony ekspert w dziedzinie technologii głośnikowej i patentów, opisuje rewolucyjny system niskotonowego głośnika niskotonowego wykorzystujący przetwornik ultradźwiękowy o zmiennej amplitudzie, pracujący ze stałą częstotliwością nośną. Jest on uzupełniony o obrotową, wielootworową tarczę umieszczoną przed przetwornikiem, obracającą się z prędkością zsynchronizowaną z częstotliwością nośną. Przeczytaj, aby w pełni zrozumieć implikacje, jakie ten wynalazek ultradźwiękowego subwoofera niesie dla przemysłu.

Dla "pièce de resistance", w Test Bench, Vance Dickason dokonał pomiarów dwóch niedawno wprowadzonych na rynek przetworników wysokiej częstotliwości, pochodzących od dwóch szanowanych europejskich producentów, Eighteen Sound z Włoch i Acustica Beyma z Hiszpanii.

Pierwszym produktem na Test Bench jest najnowszy przetwornik kompresyjny ND1TP firmy Eighteen Sound oraz XT120 Horn. Jest to już wynik ostatnich wysiłków firmy po przejęciu Eighteen Sound (i Ciare) przez B&C Speaker w 2018 roku, jest to pierwsza recenzja nowego przetwornika Eighteen Sound od czasu tego przejścia. Firma kontynuuje działalność jako dyskretna marka oddzielona od B&C, i wysłała do Voice Coil jedną ze swoich najnowszych konstrukcji 1" drivera kompresyjnego, ND1TP, wraz ze swoim 1" tubą XT120 o eliptycznym kształcie. Ultra-kompaktowy przetwornik ND1TP posiada 25mm (1") średnicy membrany napędzanej przez cewkę głosnika o średnicy 44mm (1.75"), nawiniętą na krawędziach drutu z miedziowanego aluminium (CCAW) na nieprzewodzącym rdzeniu z Nomexu, poddanym specjalnej obróbce. Ten specjalnie obrobiony materiał Nomex wykazuje o 30% wyższą wartość wydłużenia przy rozciąganiu w temperaturach roboczych (200° C) w porównaniu do Kaptonu. Zespół ten napędza tytanową membranę i otoczkę PEN. ND1TP wyposażono również we własną konstrukcję wtyków fazowych, które charakteryzują się krótkimi otworami i wysokim współczynnikiem wypełnienia, co według firmy redukuje zniekształcenia i poprawia szczegółowość średnich tonów. Przetworniki posiadają komputerowo zoptymalizowaną strukturę silnika z magnesem neodymowym i są zdolne do przenoszenia mocy ciągłej 100W i 50W mocy nominalnej, z zalecaną częstotliwością zwrotnicy 1.6kHz. Wraz z ND1TP, Eighteen Sound dostarczył 1" eliptyczną tubę XT120 90° x 60° z częstotliwością odcięcia 1.5kHz. Wykonany z wysokociśnieniowo wtryskiwanej pianki poliuretanowej, XT120 odznacza się gładką charakterystyką promieniowania, zapewniającą stałą kierunkowość od 2.5kHz.

Drugim produktem w programie Test Bench jest niedawno wprowadzony na rynek głośnik kompresyjny CD-11Nd oraz tuba TD-194 od producenta OEM Acustica Beyma. Zaprojektowany do współpracy z tubami o średnicy 1", CD-11Nd charakteryzuje się średnicą gardzieli 25.4mm (1"), napędzaną przez cewkę drgającą o średnicy 44.4mm (1.75"), nawiniętą zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz na nieprzewodzącym kaptonie z aluminiowym drutem. Membrana i otoczka wykonane s± z jednego kawałka PM4, zaawansowanego technologicznie polimeru, który, jak twierdzi firma, nigdy wcześniej nie był stosowany w audio. CD-11Nd posiada również odlewaną aluminiową pokrywę z czarną powłoką emisyjną na pokrywie i talerzach. Pozostałe cechy obejmują program, zoptymalizowany pod kątem FEA, strukturę silnika z magnesem neodymowy, programowanym na moc 140W z 70W AES, zalecana częstotliwość zwrotnicy 1.5kHz oraz czułość 1W/1m 111dB (zmierzona na tubie Beyma TD-164). Tuba TD-194 posiada pokrycie 90° × 40° i wykonana jest z odlewu aluminiowego. Dla ułatwienia montażu, tuba jest kwadratowa, a orientacja pozioma i pionowa jest wytłoczona na zewnętrznej krawędzi.

Źródło oraz cały artykuł pod linkiem: https://audioxpress.com/news/full-range-loudspeaker-industry-coverage-in-voice-coil-april-2021

Voice-beyma.png

Śledź nas na Facebooku