Zupełnie nowa generacja przetworników Beyma (driverów), powstała dzięki intensywnym pracom badawczo-rozwojowym i dwóm zgłoszonym do opatentowania innowacjom. Zaprezentowane na ISE 2023, cztery bazowe konstrukcje Beyma z 2 rozmiarami, 4 średnicami cewki, 3 materiałami membran i 2 rodzajami magnesów, pozwalają na stworzenie łącznie 12 nowych modeli (na razie). Zaplanowane do wprowadzenia na rynek w 2023 roku, nowe przetworniki wysokich częstotliwości Beyma zapewniają nowe, ekscytujące możliwości w projektowaniu głośników.

Hiszpański producent przetworników pro sound OEM zawsze wprowadzał kilka znaczących, własnych technologii głośnikowych. W ciągu ponad 50 lat swojej historii, a w szczególności w ostatnich dekadach, Beyma opatentowała swoją konstrukcję Hélicex, która zapewnia wyższą zdolność przenoszenia mocy poprzez zmniejszenie limitu termicznego cewki; opracowała nową, zaawansowaną technologicznie membranę polimerową PM4; opatentowała technologię MaltCross, minimalizującą problem rozpraszania ciepła i maksymalizującą całkowity SPL w zakresie głośników niskotonowych; oraz zastosowała konstrukcję X-Bow, zwiększającą czułość i moc głośników wysokotonowych z membraną plisowaną. Wszystkie te przykłady już wcześniej szeroko wykorzystywały najbardziej zaawansowane narzędzia do symulacji głośników i optymalizacji FEA, ale te wysiłki są teraz na zupełnie nowym poziomie, jak firma pokazała w Barcelonie, podczas targów ISE 2023.

Podczas poprzednich targów ISE 2022, które wyjątkowo odbyły się w maju, AudioXpress zastał Beymę pełną energii, chętną do zaprezentowania rezultatów intensywnych prac badawczo-rozwojowych z ostatnich dwóch lat. Podczas gdy wiele firm z branży zawiesiło zatrudnienie i inwestycje ze względu na skutki pandemii, laboratoria badawczo-rozwojowe Acustica Beyma, kierowane przez Jorge Serrano Ramíreza, zintensyfikowały rekrutację i przyspieszyły działania w zakresie modelowania i symulacji matematycznych z wykorzystaniem COMSOL-a i innych narzędzi, które pozwoliłyby hiszpańskiej firmie uzyskać innowacyjne rozwiązania.

Te nowe produkty były po raz pierwszy widoczne w 2022 roku, wraz z wprowadzeniem serii przetworników NMF (Near and Mid Field), a obecnie są wzmocnione nową znaczącą serią przetworników kompresyjnych w 2023 roku. Łącznie, Beyma wprowadziła jedno z najbardziej znaczących rozszerzeń katalogu produktów, z modelami dla wszystkich zakresów częstotliwości i poziomów mocy, ale także docierając do nowych rynków aplikacji wysokiej jakości. I oczywiście wszystkie podstawowe innowacje mogą być zastosowane w nowych modelach, które firma planuje stopniowo wprowadzać na rynek.

20230206152804_Beyma-IMG-6106-Web.jpeg

Zupełnie nowa generacja przetworników (driverów) Beyma obejmuje 2 rozmiary, 4 średnice cewki głosowej, 3 różne rodzaje materiałów membrany i 2 rodzaje magnesów, co daje 12 nowych modeli do wyboru z katalogu firmy, nie wspominając już o modelach na zamówienie, które mogą być oferowane producentom w ramach projektów głośnikowych.

W oparciu o koncepcję dostarczania nieskończonych możliwości, nowa seria urządzeń jest dostępna z cewkami o średnicy 3 i 2,5 cala dla modeli o średnicy wyjściowej 1,4 cala, a także obejmuje cewki o średnicy 1,75 i 1,5 cala dla urządzeń o średnicy wyjściowej 1 cala.

Dostępne materiały na membrany to tytan, wysokotemperaturowy polimer (który Beyma badała od dawna) oraz zaawansowana formuła poliestrowa. Każdy z nich zapewnia inne niuanse i charakterystyki, które zainspirują projektantów głośników i z pewnością pomogą projektantom systemów osiągnąć ich cel poprzez inną odpowiedź w zakresie SPL, barwy i właściwości sonicznych, w zależności od rodzaju aplikacji lub celów akustycznych.

Cała nowa seria przetworników (driverów) jest wynikiem specyficznych badań oraz szeroko zakrojonych symulacji i eksperymentów, które pozwoliły na zastosowanie dwóch kluczowych podejść, które Beyma zdecydowała się opatentować. Te innowacje obejmują nowe technologie VPEQ i DEPLOCEX (patenty w toku), które pozwalają przetwornikom poprawić SPL, liniowość i odpowiedź transjentową, przy jednoczesnym zminimalizowaniu starych problemów, takich jak rezonanse czy straty przy kompresji mocy.

Na uwagę zasługuje wyrafinowana tytanowa membrana (dostępna dla nowych przetworników kompresyjnych CD314 i CD2514) charakteryzująca się matematycznie zoptymalizowanym wzorem geometrycznym, który poprawia liniowość i efektywność systemu, jednocześnie eliminując niepożądane rezonanse. Jest to wynik zastosowania nowej technologii VPEQ wraz z komputerową optymalizacją komory kompresyjnej, co skutkuje zoptymalizowaną geometrią w celu linearyzacji odpowiedzi w określonych częstotliwościach i osiągnięcia najlepszych właściwości sonicznych.

Uszczegóławiając podejście VPEQ firmy Beyma, technologia ta skupia się na kontroli trybów i linearyzacji odpowiedzi częstotliwościowej w przetwornikach. Rozwiązanie bada zmienność kształtu i szerokości kanału, zgodnie z różnymi funkcjami matematycznymi w celu linearyzacji odpowiedzi i uzyskania lepszej funkcji transferu. Ten organiczny kształt, który mógł powstać tylko w wyniku intensywnego modelowania i obliczeń, tworzy znaczącą zmianę poziomu ciśnienia akustycznego dla obliczonych częstotliwości, co skutkuje znacznie lepszą odpowiedzią przejściową, według Jorge Serrano Ramírez.

Drugi obszar badań, który zaowocował patentem DEPLOCEX, dotyczy uznanych wyzwań związanych z rozpraszaniem ciepła. Jak wyjaśnia Beyma, rozwiązanie to wykracza poza jednowarstwowy drut nawojowy lub dwuwarstwowe cewki z drutu okrągłego, które są tradycyjnie stosowane w celu uzyskania niezbędnego Bl, jeśli mają być osiągnięte najwyższe poziomy SPL wymagane w branży. "Technika ta, w przypadku konfiguracji dwuwarstwowej ma tę wadę, że jedna z warstw cewki nie jest w stanie odprowadzić tyle ciepła co druga. A zazwyczaj konfiguracja z płaskim drutem charakteryzuje się krótką szczeliną magnetyczną. Dlatego też obsługa mocy jest ograniczona, a kompresja mocy spowodowana wysokimi temperaturami daje o sobie znać przy znacznie mniejszym napięciu" - wyszczególnia firma.

Dzięki DEPLOCEX, który eksploruje kwadratowy drut w celu rozszerzenia powierzchni cewki i maksymalizacji szczeliny magnetycznej, możliwe staje się zwiększenie rozpraszania ciepła poprzez promieniowanie, przy zachowaniu tego samego Bl i końcowego SPL. Transmisja cieplna na całej rozszerzonej długości cewki jest wyższa, a wynikowa temperatura cewki jest zmniejszona o 30%, co minimalizuje efekt kompresji mocy i pozwala Beymie uczynić swoje przetworniki wysokich częstotliwości co najmniej 15% mocniejszymi.

Inne wspólne cechy tej nowej serii przetworników kompresyjnych Beyma to miedziana nakładka zwarciowa, która pomaga rozszerzyć i zlinearyzować odpowiedź częstotliwościową, cewki z kaptonu i aluminium platerowanego miedzią, wewnętrznie zaprojektowane zoptymalizowane membrany, zatyczki fazowe i znacznie wyższy stosunek mocy do rozmiaru.

www.beyma.com

Przetwornik  Beyma CD171 został zaprojektowany do wysokiej jakości zastosowań w systemach audio, gdzie wysoki SPL i minimalne zniekształcenia są krytyczne. Przetworniki posiadają 1-calową gardziel wylotową i 1,7-calową średnicę cewki, dostępne są tylko w wersji ferrytowej z dwoma różnymi kopułkami. Polimer wysokotemperaturowy charakteryzuje się nieco lepszą czułością, natomiast zaawansowana kopułka poliestrowa oferuje gładszy, bardziej muzykalny dźwięk dzięki lekkiemu pochyleniu w kierunku wysokich częstotliwości.

Beyma CD314 posiada 1,4-calową gardziel wylotową i 3-calową średnicę cewki, dostępny jest z magnesami neodymowymi lub ferrytowymi, a kopułka tytanowa zapewnia rozszerzoną odpowiedź częstotliwościową, zwiększając efektywność, a wszystko to przy wysokiej czułości.

Przetworniki CD151 są najmniejsze w rodzinie i zawierają pierwszą konstrukcję membrany pierścieniowej Beyma z technologią VPEQ (patent w toku), która pozwala przetwornikowi pracować w sposób bardziej liniowy i wydajny. Przetworniki charakteryzują się 1-calową gardzielą wyjściową oraz 1,5-calową średnicą cewki i są dostępne wyłącznie w wersji ferrytowej. Dostępne są dwie różne membrany pierścieniowe, wykonane z bardzo lekkiego zaawansowanego poliestru i wysokotemperaturowego polimeru, które w połączeniu z komorami kompresyjnymi VPEQ wytwarzają różne profile dźwiękowe w podobnym zakresie mocy i czułości, zachowując wysoką efektywność i doskonałą odpowiedź transjentową.

Przetworniki Beyma CD2514 charakteryzują się 1,4-calową gardzielą wyjściową i 2,5-calową średnicą cewki i są dostępne z dwoma materiałami magnetycznymi i trzema różnymi kopułkami wykonanymi z tytanu, zaawansowanego poliestru i polimeru wysokotemperaturowego. Wszystkie trzy charakteryzują się wysoką efektywnością i doskonałą odpowiedzią transjentową. Podczas gdy tytan jest bardzo liniowy z lekkim spadkiem w kierunku wysokich częstotliwości, wysokotemperaturowy polimer charakteryzuje się wyższą czułością przy 5KHz i powyżej, zapewniając dodatkową obecność, czasami wymaganą w systemach o dłuższym skoku lub w środowiskach pogłosowych. Z drugiej strony, poliester o niższym module ma gładszą odpowiedź z wzmocnieniem od 15KHz, co zapewni przyjemne uczucie powietrza w dźwięku obudów.

Oryginalny Artykuł jest na stronie https://audioxpress.com/

Śledź nas na Facebooku